'Çiftçilerimizin Borcu Yapılandırılmalı'

Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Av. Erhun Karakuş 'Tarım meselesi bir beka meselesidir borç yükü altında ezilen çiftçilerimize, devletimiz tarafından Ziraat Bankasına olan borçlarının faizinin silinmesi ve 5 yıllık vaade ile faizsiz yeni kredilerin verilmesi gerekmektedir.' dedi.

PAYLAŞ
Elazığ Yeni Haber - Elazığ Yeni Haber

Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Av. Erhun Karakuş çiftçilerin yaşadığı sorunları ve borçların yapılandırılması ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Av. Erhun Karakuş'un yaptığı açıklamada şu şekilde:

“İlimizde ki Ziraat Odasına yapmış olduğumuz ziyaret neticesinde ve öncesinde ise ilçe, belde ve köy ziyaretlerimiz esnasında karşılaştığımız öncelikli sorunların başında çiftçilerimizin bizlere ilettikleri sorunlarının yerel ve genelde hiçbir çözüme kavuşturulmadığını bu sorunların başında ise tarım kredi kooperatiflerine olan borçları ve bu borçların faizleri...

Tarım meselesi bir beka meselesidir borç yükü altında ezilen çiftçilerimize, devletimiz tarafından Ziraat Bankasına olan borçlarının faizinin silinmesi ve 5 yıllık vaade ile faizsiz yeni kredilerin verilmesi gerekmektedir.

ÇİFTÇİLERİMİZİN ZİRAAT BANKASINA OLAN BORCU YAPILANDIRILMALI
Çiftçilerimizin bankalara 125 milyar lira ve tarım kredi kooperatifine 9 milyar lira olmak üzere toplam 134 milyar lira kredi borcu bulunmaktadır. Bankalara olan 125 milyar liralık kredi borcunun 75 milyar lirası Ziraat Bankası'nadır. Burada yapılması gereken  çiftçilerimizin Ziraat Bankasına olan borcunun yapılandırılması, borcun faizinin silinmesi ve Faizsiz olarak ve en az 5 sene vade ile yeni teşvikler yeni krediler sağlanması gerekmektedir

ÇİFTÇİNİN KÖYLÜNÜN ÜRETİM ARACINA OLAN HACİZLERİN DURDURULMASI LAZIMDIR
 

Çiftçinin köylünün üretim aracına olan hacizlerin durdurulması lazımdır. Bunlar yapılmaz ise çiftçilerimizin ayakta durması imkansız. ABD şirketine ve bazı imtiyazlı şirketlere nasıl vergi muafiyeti getirilebiliyorsa, çiftçilerimize de aynı oranda destek olunmalıdır. Ziraat Bankası'na 75 milyar liralık borca sahip olan  yaklaşık 685 bin çiftçimizi ve aileleriyle beraber yaklaşık 3,5 milyona yakın insanımızı görmezden gelemeyiz. Bunlar yapılmaz ise sahip olduğumuz teknolojimiz, paramız, silahlarımız; Allah muhafaza bir kriz anında karnınızı doyuramazsanız bir işe yaramaz.

Dolayısıyla tarım üretimi bir beka meselesidir. Milletin derdiyle dertlenen, önce milletim diyen bir anlayışın temsilcileri olarak bunlar Milli Görüş'ün iktidarda olduğu 54. Hükümet döneminde yapıldı. Erbakan Hocamız Başbakan iken tarım ürünlerinin taban fiyatlarına yüzde 80 yüzde 120 zam yapıldı.  Önce millet anlayışının bir yansıması olan bu zamlar hala milletimiz tarafından konuşuluyor.  Biz de aynı Erbakan Hocamız gibi işbaşına gelir isek hazırlamış olduğumuz  borçsuz, zamsız, vergisiz 150 milyar dolarlık kaynak paketimizden elde ettiğimiz geliri dar gelirli vatandaşlarımıza aktaracağız. Bu Milli Görüş sözüdür."

 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN