Dost Meclisinin Konuğu TKDK İl Koordinatörü Sertaç Yılmaz Oldu

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği'nin geleneksel olarak düzenlediği 'Dost Meclisi' toplantısının bu haftaki konuğu Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Elazığ İl Koordinatörü İbrahim Sertaç Yılmaz oldu.

PAYLAŞ
Elazığ Yeni Haber - Elazığ Yeni Haber

MÜSİAD Elazığ Şubesi tarafından düzenlenen "Dost Meclisi" toplantısına katılan TKDK Elazığ İl Koordinatörü İbrahim Sertaç Yılmaz, TKDK destekleri ile şehrimizde yapılan projeleri anlattı.

Toplantıda konuşan MÜSİAD Elazığ Başkanı Mehmet Özeren,“Bizler ülkemizi kalkındırmak, sosyal refahımızı, refah seviyemizi artırmak için çalışmak ve üretmek zorundayız. Üretimde başarının sürdürülebilir olması için de rekabet gücümüzün ve markalarımızın olması gerekiyor. Bu sebeple modern üretim olanaklarını yaygınlaştırarak rekabet gücümüzü artırmak ve üretimi kaliteli hale getirmek bizim en önemli hedeflerimizden birisidir. TKDK İl Koordinatörümüz İbrahim Sertaç Bey’in gayretleri ve çalışmalarından dolayı şahsım ve MÜSİAD Adına Teşekkür ederim” diye konuştu

16 Şubat 2018 tarihinde 5. çağrı ilanına çıktıklarını anımsatan TKDK İl Koordinatörü İbrahim Sertaç Yılmaz, “O tarihte ilana çıktığımız 5. başvuru döneminde hayvancılık tedbirini, süt, et ürünlerini işlenmesi ve pazarlamaya yönelik yatırımlara destek vereceğimizi söylemiştik. 16 Şubat tarihinden bugüne kadar çok yoğun bir şekilde bu çağrı döneminin tanıtımını yaptık. Bütün ilçe merkezlere ve belde belediyelere giderek vatandaşlarla, çiftçilerle görüştük. Buraya davet edip çeşitli toplantılar vesilesiyle sesimizin çıktığı kadar Elazığ’da ulaşmadık hiçbir çiftçi, hayvancı ve yatırımcı bırakmadık. 13 Haziran tarihi itibariyle de bu projelerin kabulünü gerçekleştirdik" dedi.

Bahsettiği sektörlerin tamamında 37 adet proje kabulü yaptıklarını belirten Yılmaz,

"Bu 37 adet projenin 9 tanesini süt üreten ve tarımsal işletmelere destek oluyor. 10 tanesi kırmızı et üreten tarımsal işletmeler, 16 tanesi kanatlı et üreten tarımsal işletmeler ve iki tanesi de süt ve ürünlerinin işlenmesi, pazarlanmasına yönelik yatırımlar. Toplamda bu 37 adet projenin yaklaşık uygun harcama tutarı 44 milyon TL. Bu projeler incelenip sözleşmeye bağlandığında bu 44 milyon TL olan yatırımlara ödeyeceğimiz hibe tutarı da yaklaşık 23 milyon TL civarında olacaktır. 13 Hazirandan itibaren projeleri incelemeye başladık. İnşallah, en geç Ağustos ve Eylül ayında bu projelerimizi sözleşmeye bağlayacağız. Sözleşmeye bağlandıktan sonra bu yatırımların büyük bir çoğunluğu 2019 yılı içerisinde ödenecek, geriye kalanlara ise 2020 yılında ödenecek. Hedefimiz her zaman olduğu gibi IPARD desteklerinden Elazığ halkını en fazla şekilde faydalandırmaya sağlamak” ifadelerini kullandı.

“Hayvancılık içerisinde küçükbaş, büyük baş, süt, kanalı. Kanatlının içerisinde tavuk ve hindi desteklerine yüzde 40 ile yüzde 70 arasında değişen oranlarda hibe desteğimiz olacak. Yaklaşık 500 bin Euroya kadar olan yatırımlarda bu hibe desteğini sağlayacağız. Yaklaşık 500 bin Euroya kadar olan yatırımlarda bu hibe desteğini sağlayacağız. Bunun yanı sıra da 103 diye tabir ettiğimiz sucuk, sosis işleme tesisleri gibi veya süt işleme gibi süt, ayran, yoğurt, peynir tarzı yatırımlar, meyve sebze soğuk hava depolarının yapılması, su ürünlerinin işlenmesine destek vereceğiz. Bunlar da yüzde 40 ile yüzde 50 arasında değişen oranlarda hibelerimiz olacak” diye aktardı.

Son olarak 8 Mayıs tarihinde başlattıkları 6. başvuru çağrı ilanının toplam bütçesinin 60 milyon Euro olduğunu ifade eden Yılmaz,

“bitkisel üretim, arıcılık, yöresel ürünler, zanaatkarlık, kırsal turizm, su ürünleri yetiştiriciliği, makine parkları, yenilenebilir enerji sektörü. Bu sektörlerle 42 ildeki TKDK il koordinatörlüklerdeki projelerle bir yarış halinde olacak. Bu kapsamda çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve iş geliştirme tedbiri kapsamında 60 milyon Euroluk bir hibe paketini ilimize maksimum şekilde kazandırmak için uğraş vereceğiz. Bu tedbir kapsamında bitkisel üretim adı altında seracılık, tıbbi aromatik bitki, süs bitkisi, mantar yetiştiriciliğine destek veriyoruz. Arıcılık yatırımlarına, kovan alımlarına, yapımlarına destek veriyoruz. Bunun yanı sıra zanaatkarlık ve yöresel ürünler dediğimiz katma değerli ürünlere destek veriyoruz. Kırsal turizm ve rekreasyon faaliyetlerine destek veriyoruz. Bu başlık adı altında 25 odaya kadar yapılmış olan otel tesislerine, kafe ve restoran tesislerine destek vereceğiz. Şuan da bizim en çok uğraştığımız ve yoğunlaştığımız noktalardan bir tanesi alabalık. Bu kapsamda su ürünleri yetiştiriciliğine destek vereceğiz. Kooperatifler için makine ve yenilenebilir enerji sektörüne destek veriyoruz. Bu kapsamda alacağımızı başvurular 23 Ağustos tarihi itibariyle bitecek" şeklinde konuştu.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN