Arıcılık Haberleri

Arıcılık Haberleri

iki Çocuk Annesi 'Ben Yaparım Dedi' Devletten Aldığı Destek İle Arıcı Oldu

Elazığ’da aile ekonomisine katkı amacıyla devletten destek alan 2 çocuk annesi Hacire Saylan, arıcılığa başladı. İlk olarak 30 kovan ile başlayan girişimci kadın, kısa süre içerisinde bunu iki katına çıkarmayı başardı. Genç kadın, hedefinin ilerleyen zamanlarda arı sütü işine girmek olduğunu aktardı.

Ayılar Balını Yiyince Çareyi İskele Kurmakta Buldu

Elazığ’ın Palu ilçesinde arıcılık yapan İbrahim Saylan, ayıların kovanlara saldırmasını önlemek için çareyi, yerden 3,5 metre yükseklikte iskele kurmakta buldu.

Kuraklık ve Toz Taşınımı Arıcıları Vurdu!

Geriye dönük tarihlere bakıldığında son 10 yılın en kötü sezonunu yaşadıklarını belirten Elazığ Arı Yetiştiriciliği Birliği Başkanı Fırat Canbay, kuraklıkla birlikte, toz taşınımının kendilerini olumsuz etkilediğini ve rekoltede yüzde 50'ye yakın düşüş beklediklerini söyledi.

Arıcılığa Meslek Statüsü

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği’nin girişimleri ile arıcılığa meslek statüsü kazandırıldığını belirten Elazığ Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Fırat Canbay, “Arıcılığın geleceğini korumak ve arıcılık mesleğinin prestijini yükseltmek adına olumlu bir gelişme olarak görmekteyiz. Tüm üreticilerimiz sevinçle karşıladı” dedi.

Türkiye’nin En Büyük Mobil Arı Tırını Yaptı!

Almanya'dan memleketi Elazığ’a gelerek Türkiye’nin en büyük ve teknolojik mobil arıcılık tırını yapan Arafat Tuncer, yılda 5 sağım yaparak 25 ton bal almayı kendine hedef koydu.

Hozat’ta Bal Zamanı!

Tunceli’nin Hozat İlçesi’nde arıcılık yapan üreticiler bal sağımına başladı.

Türkiye'de Bir İlk Gerçekleşti!

Türkiye'de bir ilki başararak arı zehrini üretmeyi başardı. Dünya yıldızlarının cilt bakımı için kullandığı ve birçok hastalığın tedavisinde kullanılan arı zehri yurt dışına 700 lira, kilogramı ise 700 bin liraya satılıyor.

Elazığ'dan, Dünya'ya Bal İhracatı Yapıyor

Elazığ’da şehir hayatından kaçarak köye yerleşen ve hobi olarak bir kovanla başladığı 190 kovana ulaştığı arıcılıkta markasını da oluşturan Mehmet Saka, Rusya ve Avrupa’ya bal ihracatı yapmaya başladı.

Arıcılara Sertifikaları Verildi

Elazığ'da arıcılık yapan 46 kişiye eğitimleri sonucunda sertifikaları verildi.

Üreticilere 60 Milyon Euroluk Hibe!

Tarım ve Orman Bakanlığı, Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma Programı-II (IPARD) kapsamında üreticilere ve yatırımcılara 60 milyon euroluk hibe sundu. Bakan Bekir Pakdemirli, süs bitkileri, arıcılık ve kültür balıkçılığı sektörlerinin destekleneceğini açıkladı.

Bingöl’de Geven’in arıcılıktaki önemi için çalışma başlatıldı

Bingöl'de Geven bitkisinin arıcılıktaki önemi ve erozyon açısından değerlendirilmesi için çalışma başladı.

Yükümlülere Arıcılık eğitimi

Elazığ'da denetimli serbestlikten yararlanan yükümlüler ile kurum personeli eğitimin ardından Arıcılık sertifikası aldı.

Genç çiftçilere arı ve malzeme dağıtımı

2018 yılı Genç Çiftçi Arıcılık Projelerinden, bakanlıkça onaylanan 23 proje sahibi çiftçiye arı, kovan ve malzemeleri düzenlenen tören ile teslim edildi.

Elazığ’da üreticiler sertifikalarını aldı

Elazığ'da Meyve Ağaçlarında Budama ve Arıcılık kurslarına katılan üreticiler, sertifikalarını aldı.

Üreticiye 400 Adet Organik Kovan Dağıtıldı

Elazığ'ın Keban ve Karakoçan ilçesinde arıcılık yapan 40 üreticiye 400 organik kovan dağıtıldı.