Bilim Kurulu Üyesi Haberleri

Bilim Kurulu Üyesi Haberleri

Gözler Bilim Kurulu Toplantısında!

Koronayla mücadelede gözler yarın toplanacak Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'ne çevrildi. Kademeli normalleşme adımlarının ele alınacağı toplantıda pazar günü kısıtlamasının kaldırılıp kaldırılmayacağı ise büyük merak konusu. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, "İnsanlar dikkat ettiği takdirde pazar günü de açılma söz konusu olabilir. Akşam saatlerindeki kısıtlama 22.00 yerine 23.00'e alınabilir" derken maskesiz yaşam için de umutlu konuştu.

Aşılılara da Karantina Şartı Geldi!

Sağlık Bakanlığı, iki doz aşıyı yaptıranların da temaslı olması hâlinde 14 gün karantina uygulanmasına karar verdi.

'Ramazanda Kapanma Kararı Alınabilir'!

Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Kayıpmaz, ramazan ayı içerisinde ek tedbirlerin alınabileceğini söyledi. Kayıpmaz, "Ramazan ayı içerisinde kamuda, özel sektörde uzaktan çalışma, bazı kapatma kararları düşünülebilir" dedi.

Kovid Aşısı Olacaklara Ağrı Kesici Uyarısı!

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akın, günlük hayatta sıklıkla kullanılan ağrı kesicilerin Kovid-19 aşısının etkisini azaltabileceği yönünde araştırmalara dair açıklamada bulundu.

3. Dalga Uzak Değil!

Koronavirüsle mücadele aşılamayla birlikte sürerken Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz salgına ilişkin açıklamalarda bulundu. Yavuz, “Önlemler şu andan itibaren gevşetilmeye başlarsa martta herkesin beklediği bir 3. dalga var, öyle bir şey çok uzak olmaz" dedi.

12 Soruda Aşı Gerçeği!

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, Türkiye'ye 11 Aralık'ta gelmesi planlanan Kovid-19 aşısının ilk uygulamasının, testler için en az 14 güne ihtiyaç olduğundan 25-26 Aralık'ta yapılabileceğini söyledi.

Grip Aşısına Dikkat!

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi ve Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yeşim Taşova, “Grip virüsü her sene farklılık gösterdiği için, grip aşısı olmadan önce ‘Bu senenin aşısı mı’ diye sormak lazım. Bu sene virüste çok büyük bir değişiklik olursa, şimdilik onun sinyali yok ama bu sene olacağımız aşı da fayda sağlamayabilir” dedi.

Bilim Kurulu Üyesinden Çocuklar İçin Uyarı!

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, “2 yaşına kadar olan çocuklar asla ve asla maske takmamalı. Onlara yüz koruyucu ya da bebek arabalarında, pusetlerde olduğu gibi bir örtüyle korunacak şekilde hareket etmelerinin daha doğru olduğunu söylüyoruz” dedi.

Bilim Kurulu Üyesinden Aşı Önerisi!

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Selma Metintaş, yeni tip koronavirüs (Covid-19) ve gribin aynı anda geliştiği hastalara grip aşısı yapılabileceğini bildirdi.

Bu Bir Uyandırma Alarmı!

Günlük vaka sayısında artış yaşandığını belirten Sağlık Bakanlığı Koronavirüs (corona virüsü) Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, Twitter hesabından vatandaşlara kritik uyarılarda bulundu.

'Sağlık Çalışanları Çok Yoruldu'

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yeşim Taşova, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında, sonbaharda beklenen muhtemel ikinci dalgaya ilişkin uyarılarda bulunarak, bu zorlu süreçte sağlık çalışanlarının motivasyonlarının arttırılması, onların da dinlenmesi gerektiğini belirterek sağlık çalışanlarının çok yorulduğunu söyledi.

Bilim Kurulu Üyesi Açıkladı

TÜRKİYE 'de koronavirüs tedbirleri gevşemeye başlarken koronayala ilgili bazı şeyler merak ediliyor. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü'ye katıldığı bir televizyon programında virüs duman yoluyla da bulaşır mı sorusu yöneltildi.

Bilim Kurulu Üyesi Açıkladı

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Profesör Doktor Seçil Özkan, her şey yolunda gider tedbirlere uyulursa 11 Temmuz'dan sonra düğün gibi toplu organizasyonların yapılabileceğini söyledi.

Bilim Kurulu Üyesinden Önemli Açıklama!

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, Koronavirüs önlemlerinde "gevşeme"nin nasıl gerçekleşeceğini anlattı...

Ateş Kara'dan İlk Yorum

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, koronavirüse karşı aşı çalışmasında ilk aşamanın tamamlandığını duyuran Prof. Dr. Ercüment Ovalı hakkında açıklamalarda bulundu.

Bilim Kurulu Üyesi Şenel'den 15 Dakika Uyarısı

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Figen Çizmeci Şenel, sosyal mesafe ve kısıtlamalara ilişkin konuştu.

Ateş Kara Müjdeyi Verdi

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, "Koronavirüs aşısı, hayvanlarda antikor cevabı oluşturdu, şimdi sıra bu cevap hastalıktan koruyacak mı ona bakmada" ifadelerini kullandı.

Bilim Kurulu'ndan Umut Veren Uyarı

Bilim Kurulu üyesi Ateş Kara, "Tabloyu 4-5 gün daha korursak inişe geçeriz. Bunun için de özellikle pazara kadar evde kalmalıyız" dedi.

Koronavirüs Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, korona salgınında doğru bilginin önemine işaret ederek, toplumda doğru olarak kabul edilen yanlış bilgileri düzeltti.