HÜDA-PAR 'Madenliler Güvence Bekliyor'

HÜDA PAR Elazığ İl Başkanı Yasin Kavaklı, 'Maden ilçemizin 510 konut ve işyeri taşıma işlemi her geçen gün problemleşiyor. Yapılan araştırma raporunda heyelan riski olduğu için taşımayı mecbur kılıyor, fakat taşınma işlemi tıkanık' dedi.

PAYLAŞ
HÜDA-PAR 'Madenliler Güvence Bekliyor'
HÜDA PAR Elazığ İl Başkanı Yasin Kavaklı, “Maden ilçemizin 510 konut ve işyeri taşıma işlemi her geçen gün problemleşiyor. Yapılan araştırma raporunda heyelan riski olduğu için taşımayı mecbur kılıyor, fakat taşınma işlemi tıkanık” dedi.
Elazığ Yeni Haber - Elazığ Yeni Haber

HÜDA PAR Elazığ İl Başkanı Yasin Kavaklı, Maden ilçesindeki heyelan riskiyle ilgili bir açıklama yaptı. 

İl Başkanı Kavaklı açıklamasında “Maden ilçemizin 510 konut ve işyeri taşıma işlemi her geçen gün problemleşiyor. Yapılan araştırma raporunda heyelan riski olduğu için taşımayı mecbur kılıyor, fakat taşınma işlemi tıkanık” dedi.

Kavaklı, şöyle konuştu: “Camikebir Mahallesi'nin sakinlerini ve esnafını tahliye etme kararı alınmış olması sorunu çözmüş değildir. Konu hakkında acil müdahale, araştırma kurulu ve halkı dinleme komisyonları oluşturulmalıdır. Oluşturulacak bu kurullar, vatandaşın mağduriyetini giderecek şekilde çözüm önerileri sunmalı ve halkın talepleri çerçevesinde rapor hazırlanmalı ve bu rapor bağlayıcı olmalıdır.

Heyelan riski, can yakıcı hale gelmeden idare makamları ilçe halkını tatmin edici adımlarla tahliyesini sağlamaya odaklanmalıdır. Halk, taşınmaya mecbur kaldıysa devlet imkanlarını yanında görmelidir.

İlçe halkının talepleri dinlenilerek, yapılacak görüşmelerle ve mal varlıklarının karşılığı verilmesiyle nihaiyi ve tatminkar sonuca varılacaktır. Vatandaş, güvence beklemektedir. Evini ve iş yerini taşıdıktan sonra unutulacağı ve haklarını kaybedeceği endişesini taşımaktadır. Halkın, hakları teminat altına alınarak endişesi giderilmelidir.

Heyelan tetikleyen bakır maden işletmesinin pasasının olduğu iddia ediliyor. Yanlış işletme sistemi bir ilçenin kaderini değiştirdiği gibi birçokmağduriyeti beraberinde getirmiştir ve çevre kirliliğine de sebep olmuştur. Heyelanı tetikleyen etkenleri ortadan kaldıracak adımlar atılarak, Sorun daha fazla karmaşık hale gelmeden icraata geçilmelidir.” dedi. 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN