Uzaktan Eğitime Uzak Kaldılar!

Urfa'daki 530 bin öğrenciden 450 bini Eğitim Bilişim Ağı'na (EBA) ulaşamadı. Eğitim Sen Urfa Şube Eş Başkanı Mahmut Binici, tablet, bilgisayar ve internet sağlanması gerektiğini vurguladı.

PAYLAŞ

530 bin öğrencinin bulunduğu Urfa’da, Eğitim Bilişim Ağı (EBA) sistemi üzerinden başlanan uzaktan eğitime katılım oranı Urfa’da yüzde 15 düzeyinde kaldı.

Eğitimden uzak kalan 200 bin dolayındaki mevsimlik çocuk işçiye dijital platformlarda eğitime ulaşamayan 250 bin öğrenci eklendiğinde toplamda 450 bin öğrencinin eğitimden uzak kaldı. 

Kentteki 530 bin öğrenciden sadece 80 bin öğrencinin EBA’ya ulaştığını söyleyen Eğitim Sen Urfa Şube Eş Başkanı Mahmut Binici, 200 bin mevsimlik çocuk işçi ile birlikte 450 bin öğrencinin uzaktan eğitime ulaşma şansının bulunmadığını ifade etti.

"KIRSALA GİTTİKÇE KATILIM ORANI DÜŞÜYOR"

Pandemi öncesinde de kentte eğitim alanında sorunlar olduğunu dile getiren Binici, bunları eğitime ayrılan bütçe, yapılan sınavlar, öğretmen eksikliği ve mevsimlik çocuk işçiler olarak sıraladı. Eğitimin kentte artık kronikleşen bir sorun haline geldiğini ifade eden Binici, mevcut sorunun hükümetin eğitim politikalarından kaynaklandığını vurguladı.

MEVSİMLİK ÇOCUK İŞÇİLER 

Eğitimden uzak kalan 200 bin dolayındaki mevsimlik çocuk işçiye dijital platformlarda eğitime ulaşamayan 250 bin öğrenci eklendiğinde toplamda 450 bin öğrencinin eğitimden uzak kaldığını dile getiren Binici, şöyle devam etti: “Bu sorunu giderebilmek için eğitime ayrılan bütçenin arttırılması, mevsimlik tarım işçilerin istihdam edilmesi, yine bu öğrencilerin eğitimden yaralanabilecek noktaya getirilmesi ve koşullarının oluşturulması gerekiyor. Tüm uyarılarımıza rağmen bu konuya dair bir çözüm geliştirilmedi.” 

"TABLET VE İNTERNET SAĞLANMALI"
Eğitim Sen olarak eğitimin eşit, parasız, kamusal, laik ve bilimsel olmasını benimsediklerini vurgulayan Binici, yüz yüze eğitimin koşullarının olmaması durumunda internet üzerinde verilecek olan eğitime dair gerekli altyapının oluşturulması gerektiğini kaydetti. Dijital ortamda eğitim görecek tüm öğrencilere tablet, bilgisayar ve internet sağlanması gerektiğini söyleyen Binici, “Ekonomik durumu olmayan ailelerin çocukları EBA’dan yararlanamıyor. Bu koşullar oluşturulmadığı sürece sağlıklı bir eğitimden söz edilemez” diye konuştu. 


 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN