Yine Bir Hemşireye Şiddet Skandalı Daha!

Fırat Üniversitesi Hastanesi kan alma bölümünde görevli Hemşire S.A, bir hastanın sözlü ve fiziki saldırısına uğradı.

PAYLAŞ
Elazığ Yeni Haber - Elazığ Yeni Haber

Kamu Sağlık-Sen Genel Başkanı Ümit Karataş, F.Ü.Hastanesi Kan Alma Hemşiresi S.A'nın bir hastanın sözlü ve fiziki saldırısına uğraması olayını kınadı. 

“Son Zamanlarda Sağlık Çalışanlarına Yönelik Şiddet Arttı”

F.Ü. Hastanesinde son zamanlarda Sağlık Çalışanlarına yönelik şiddetin arttığına işaret eden Genel Başkan Karataş açıklamasında; “Bir anne ve bir kadın olan sağlık emekçisi hemşiremizin başına gelen bu elim olay hepimiz için üzücü ve endişe vericidir. Artık Hastane İdareleri can güvenliğimizi sağlamak yönünde harekete geçmelidir. Özellikle kan alma birimlerinde hastane güvenliğinin sıkı önlem almasını ve güvenlik kameralarının eksik olan koridorlara takılması gerekmektedir.” dedi.

“Hastanede Güvenlik Zaafiyeti Had Safada”

Genel Başkan Karataş; “Hastane genelinde eksik sayı ile hizmet veren güvenlik görevlilerinin yeterli sayıda takviyesinin yapılarak güvenlik zaafiyetine sebebiyet verilmesinin önünü geçilmelidir. Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesinin şehrin doğusunda açılması sebebiyle şehir merkezinde Kamu Hastanesi olarak sadece Üniversite hastanesinin olması sebebiyle hastanede aşırı yoğunluk yaşanmaktadır. Sağlık Çalışanlarının yeterli sayıda olmaması ve hasta yoğunluğu sebebiyle maalesef hastanede şiddet her geçen gün artmaktadır. Yeterli sayıda kan alma birimi ve eleman olmadığından vatandaşın sıra beklemesi çileye dönüşmekte; hasta ve hasta yakınları çözümü şiddet uygulamakta buluyor. Hasta haklarının ardına kimse saklanamaz. Bu haklar somuttur ve yaşanan olayların bu hakların ihlaliyle ilgisi yoktur. Çalışanların da çalışan ve insan olarak hakları vardır. Son dönemlerde sağlık çalısanlarına yönelik saldırılara bir yenisi daha eklenmiştir. Son 2 ayda  hastanemizde bu şekilde 5 vaka cereyan etmiştir. Hastane idaresinin ivedilikle önlem almaya davet ediyoruz. Özellikle kan alma birimi ve polikliniklerde güvenlik önlemleri arttırılmalıdır.” dedi.

“Olayı Gerçekleştirenleri Kınıyoruz”

Olayın yargıya intikal ettiğini ve yargısal boyutta sendika Avukatları tarafından takip edileceğini ifade eden Karataş, olaydan dolayı şiddet gören hemşire S.A’ya geçmiş olsun dileğinde bulunarak bu menfur olayı işleyenleri kınadı.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN