'Adalet' Yerini Bulsun İstiyoruz!

Kamuoyunda Ahmet Dede olarak bilinen Ahmet Turan Kılıç Sivas Olayları sonrası rejim yanlısı yargıçların niyet okumalarıyla hiçbir somut delil olmaksızın verilen müebbet hapis cezası sebebiyle 27 yıldır hapishanede tutuluyor.

PAYLAŞ
Elazığ Yeni Haber - Elazığ Yeni Haber

Kamuoyunda Ahmet Dede olarak bilinen Ahmet Turan Kılıç Sivas Olayları sonrası rejim yanlısı yargıçların niyet okumalarıyla hiçbir somut delil olmaksızın verilen müebbet hapis cezası sebebiyle 27 yıldır hapishanede tutuluyor.

Ahmet Turan Kılıç kimdir?

Sivas'ta 1934 yılında doğan Ahmet Dede, birçok farklı meslek icra ettikten sonra emekli olarak televizyon tamiriyle meşgul olmaya başladı.

Hiçbir delil olmaksızın sadece bir ihbar ile tutuklandı

2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas'ta yaşanan Madımak olaylarının ardından Ahmet Dede, tam beş gün sonra 7 Temmuz gecesi evinden gözaltına alındı. Gözaltına alındığı zaman 60 yaşında olan Kılıç'ın ailesine "Madımak olaylarının ardından ihbar olduğu gerekçesiyle tutuklandığı" söylendi.

Ailesi, Ahmet Dede'nin olaylarla herhangi bir ilgisi olmadığı için bırakılmasını beklediklerini, ancak uzun yıllar tutukluluk halinin devam ettiğini aktarıyor. Ahmet Dede'nin Madımak olaylarında herhangi bir dahlinin olmadığına dair 15 şahidi olmasına rağmen, tutulduğu cezaevinden serbest bırakılmadı.

Evinden gözaltına alındığı 7 Temmuz 1993 gecesinden bugüne, 27 senedir Ahmet Dede hapiste tutuluyor.

Sağlık durumu nasıl?

60 yaşında gözaltına alınan Ahmet Dede'nin sağlık durumu, hapiste geçen 27 senede günden güne kötüleşti.

Ailesinin aktardığı bilgilere göre, Sivas Numune Hastanesi'nden 8 doktor imzalı verilen raporda, "hükümlünün cezasının infazı halinde hayati tehlikesi olduğu" belirtildi.

Ahmet Dede'nin ilerleyen yaşı sebebiyle sağlığının oldukça kötü olduğunu ve Alzheimer hastalığının da başladığını söyleyen ailesi, "Bırakılması için çalınmadık kapı bırakmadıklarını ancak gizli bir elin sürekli olarak buna engel olduğunu" ifade ediyor.

Ahmet Turan Kılıç'ın ailesi, yakın bir zamanda vefat eden eşinin cenazesine dahi bırakılmadığını, artık yaşının ilerlediğini belirterek, "Cezaevinden tabutu çıkmasın, en azından son nefesini evinde versin" talebiyle, Ahmet Dede'nin haksız yere tutulduğu hapishaneden tahliye edilmesini istiyor.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN