Kültür Sanat

Kitap Fiyatları El Yakıyor! Kitap Fiyatları El Yakıyor!
Tarihin İlk Apartmanlarından Biri! Tarihin İlk Apartmanlarından Biri!
1700 Yıllık 'Lanetli' Lahit! 1700 Yıllık 'Lanetli' Lahit!
Türkiye'deki Hayalet Köy! Türkiye'deki Hayalet Köy!
Sinema Salonlarına Bakanlık Desteği! Sinema Salonlarına Bakanlık Desteği!
Göç ve Kadın Kısa Film Yarışması! Göç ve Kadın Kısa Film Yarışması!
Cemal Süreyya Memleketinde Anıldı! Cemal Süreyya Memleketinde Anıldı!
24 Saati Nasıl Tüketiyoruz! 24 Saati Nasıl Tüketiyoruz!
Kültür Sanat Haberleri

Elazığ Damak Dergisinin 2. Sayısı Çıktı

Elazığ Lokantacılar ve Tatlıcılar Esnaf Odası tarafından çıkarılan Elazığ Damak Dergisi’nin ikinci sayısı okuyucularla buluştu.

Geleceğin Turizm Merkezi Harput

Elazığ Belediyesi tarafından 4 bin yıllık tarihe sahip, Anadolu medeniyetinin en önemli kavşaklarından biri olan kadim şehir Harput’un, kültürel ve sanatsal tüm birikimiyle bir yaşam merkezi olması hedefiyle çalışmalar devam ediyor.

Baskil Kaymakamı Yılmaz Tarihi Mekanlarda İncelemelerde Bulundu

Elazığ'ın Baskil İlçesi Kaymakamı Mahmut Sami Yılmaz, tarihi mekanlar da incelemelerde bulunarak ilçenin turizm anlamında bir destinasyon merkezi olması için çalışma yaptıklarını belirtti.

'Naht Sanatı' Gençlerin Ellerinde Hayat Buluyor

Elazığ’da bakanlığın desteğiyle kurulan Naht Sanatı Atölyesi ile hem gençler unutulmaya yüz tutmuş sanatı öğreniyor, hem de zamanlarını değerlendirerek kalıcı eserler yapıyor.

'Harput'ta Vakfa Tabi Meslek Grupları' Adlı Kitap Kitap Çıktı

Elazığlı Sanat Tarihi Uzmanı, Araştırmacı Yazar ve elazigyenihaber.com sitemizin köşe yazarlarından olan Kadir Atıcı'nın 'Harput'ta Vakfa Tabi Meslek Grupları' adlı kitabı çıktı.

Elazığ'ın Geleneksel Varlıkları Kitap Haline Getiriliyor

Fırat Kalkınma Ajansı (FKA) ile Yukarı Fırat Kültür Sanat ve Arkeoloji Derneği arasında iş birliği protokolü imzalandı.

Kaymakam Güder, Bir Projeyi Daha Hayata Geçirdi

Tunceli'nin Çemişgezek ilçesinde bulunan Urartu Mağaraları, Kaymakam Mehmet Güder’in girişimleriyle turizme kazandırılıyor.

Kitap Fiyatları El Yakıyor!

Kitap fiyatları hafta sonu sosyal medyada gündem oldu. Bazı okuyucular, Türkiye’deki yayıncıların fahiş fiyata kitap sattıklarını savunurken, yayıncılar Avrupa’da kitap fiyatlarının çok daha yüksek olduğunu söyledi.

Tarihin İlk Apartmanlarından Biri!

3 bin yıllık geçmişe sahip Frig Vadisi’nde tüf kayaya oyularak yapılan 5 katlı Avdalaz Kalesi, mimari yapısı ile dikkat çekiyor. Yaklaşık 30 metre yüksekliğindeki kale drone ile havadan görüntülendi.

1700 Yıllık 'Lanetli' Lahit!

Amasya’da bin 700 yıl önce yapılan lahitte “Mezarı ele geçirmeye çalışanlar veya başka bir kötülük yapanlar için bu dünya basılmaz, denizler aşılmaz olsun. Çocuklarının, özellikle de karısının hayrını görmesin” yazdığı belirlendi.

Türkiye'deki Hayalet Köy!

Muğla'nın Fethiye ilçesinde terk edilmiş çok sayıda Rum evi bulunduğu için 'hayalet köy' olarak anılan Kayaköy, göz alıcı tarihi dokusu ve doğasıyla görenleri hayran bırakıyor. ‘Hassas Koruma Alanı’ statüsünde yer alan Kayaköy, kış aylarının puslu havasıyla kartpostallık görüntüler oluştururken, pandemiye rağmen çok sayıda turisti ağırlamaya devam ediyor.

Elazığ'da Bulunan 835 Yıllık Minber Sağlamlığıyla Dikkat Çekiyor

Elazığ'ın tarihi Harput Mahallesi'nde bulunan Harput Ulu Cami'ye ait olan ancak güvenlik nedeniyle Kurşunlu Camii'ne taşınan kündekari tekniği ile abanoz ağacından çivi çakılmadan yapılan 835 yıllık minber sağlamlığı ile dikkat çekiyor.

Sinema Salonlarına Bakanlık Desteği!

Kültür ve Turizm Bakanlığınca 74 ildeki 159 sinema salonuna 15,9 milyon lira destek sağlanacak.

'İbrahim Keresteci Basın Ödülleri' Sahiplerini Buldu

Bem-Bir-Sen’in 27. kuruluş yıldönümünde Merhum Genel Sekreter İbrahim Keresteci anısında her yıl geleneksel olarak düzenlenen 11. İbrahim Keresteci Basın Ödülleri pandemi tedbirleri kapsamında online olarak düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Göç ve Kadın Kısa Film Yarışması!

KAMERALAR, “GÖÇ VE KADIN” TEMALI KISA FİLM YARIŞMASIYLA KADINLARA ÇEVRİLİYOR.

Cemal Süreyya Memleketinde Anıldı!

1931 yılında Tunceli’nin Pülümür ilçesinde doğan Cemal Süreya, vefatının 31. yıldönümünde tiyatro oyuncuları tarafından anıtı başında anıldı.

Kanserli Hastaların Yaşam Öyküleri Kitap Oldu

Yazar Ayşe Kavak ve Gazeteci İlhan Kılıç’ın kaleme aldığı KANSERLE SAVAŞANLAR KULÜBÜ çok yakında Kırmızı Leylek Yayınları’ndan çıkıyor.

24 Saati Nasıl Tüketiyoruz!

Dünyanın dört bir yanındaki insanlar zamanlarını nasıl kullanıyor? Kim daha çok çalışıyor, kim yemeğe daha fazla vakit ayırıyor? Erkeklerin mi yoksa kadınların mı daha çok boş zamanı var? İşte bu soruların cevabı belli oldu.

Elazığ Belediyesi'nden Online Kültür-Sanat Etkinlikleri!

Elazığ Belediyesi pandemi sürecinde olduğumuz şu günlerde kültürel etkinlikleri online olarak sanatseverlerle buluşturacak.

Toplam 187 haber.