Kültür Sanat

Harput'ta ki Tarihi Hamam Müzeye Dönüşecek Harput'ta ki Tarihi Hamam Müzeye Dönüşecek
Oscar Ödülleri Belli Oldu! Oscar Ödülleri Belli Oldu!
Ramazan Ruhu Sanata Yansıdı! Ramazan Ruhu Sanata Yansıdı!
Bilim İnsanları Havadan DNA Topladı! Bilim İnsanları Havadan DNA Topladı!
Lahit Mezar Gün Yüzüne Çıktı! Lahit Mezar Gün Yüzüne Çıktı!
Padişah Fermanının Restorasyonu Yapıldı! Padişah Fermanının Restorasyonu Yapıldı!
Tarihi Kaleden Her Cuma Süt Akıyor! Tarihi Kaleden Her Cuma Süt Akıyor!
Kanuni'nin Portresi Satıldı! Kanuni'nin Portresi Satıldı!
535 Yıllık Camide Kayı İzleri! 535 Yıllık Camide Kayı İzleri!
2500 Yıllık Altın İşlemeli Tevrat Bulundu! 2500 Yıllık Altın İşlemeli Tevrat Bulundu!
Anadolu'daki İlk Camiden Ezan Sesi Yükselecek! Anadolu'daki İlk Camiden Ezan Sesi Yükselecek!
Çanakkale Zaferimizin 106. Yıldönümü! Çanakkale Zaferimizin 106. Yıldönümü!
'Kötü komşunun' Açtırdığı Müze! 'Kötü komşunun' Açtırdığı Müze!
Kültür Sanat Haberleri

Harput'ta ki Tarihi Hamam Müzeye Dönüşecek

Elazığ'da medeniyetler beşiği Harput Mahallesinde bulunan 387 yıllık tarihi Hoca Hasan Hamamı'nı yeniden ayağa kaldırmak için çalışma yapılıyor.

Hemşehrimiz Aydemir'in Makalesi M5 Dergisinde Yer Aldı

M5 dergisinin Haziran sayısında Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi, hemşehrimiz Doç. Dr. Emrah Aydemir’in “Terörizmle Mücadelede Yeni Boyut: Bilişsel Savaş” adlı makalesi Özel Dosya olarak yer aldı.

Bugün Elazığ'da Hava Durumu Nasıl Olacak?

Meteoroloji Bölge Mdürülüğünün tahminlere göre, hava sıcaklığının kuzey, iç ve doğu kesimlerde 2 ila 6 derece azalacağı, güneybatı kesimlerde 2 ila 4 derece artacağı diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

Babadan Oğula Pul Koleksiyonu İle Tarihe Yolculuk

Elazığ’da baba ile oğlu, bir dönemin vazgeçilmezi olan ancak teknoloji ile birlikte unutulan mektuplarda kullanılan pullardan 60 yıl içerisinde bin 100 adet biriktirerek tarihe yolculuğu önlerine koyan bir koleksiyon oluşturdu.

Sapı Sanata Dönüştürüyor!

Elazığ’da 62 yaşındaki Mehmet Koçer, yazın tarlalardan topladığı ekin saplarını tek tek, özveriyle işleyerek onları tablolara dönüştürüyor.

Oscar Ödülleri Belli Oldu!

"Nomadland" filmi Oscar Ödülleri olarak da bilinen 93. Akademi Ödülleri Töreni'nde en iyi film ödülüne layık görüldü.

Ramazan Ruhu Sanata Yansıdı!

Ramazan ayında sanat dünyasında maneviyata kapılar aralanıyor... Mukaddes günlerde açılan sergilerle; İslam tarihinde yolculuğa çıkıp inancın sanata yansımalarını göreceğiz, hat sanatının inceliklerini tecrübe edip çeşitli nesnelerle maziye uzanacağız… Sergilere salgın tedbirleri çerçevesinde hafta içi ulaşabileceğiz ama online alternatiflerimiz de var...

Bilim İnsanları Havadan DNA Topladı!

Londra Queen Mary Üniversitesi'ndeki bilim insanları, ilk kez havadan DNA topladı. Bu keşif COVID-19 pandemisinde ve adli tıpta yeni bir dönemi başlatabilir.

Lahit Mezar Gün Yüzüne Çıktı!

Muğla’nın Bodrum ilçesinde 2400 yıllık lahit gün yüzüne çıktı. Vinç yardımıyla açılan lahit kapağı herkesi heyecanlandırdı. Lahit Kapağı Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un katılımıyla açılırken Lahit içerisinde Mausolos döneminin ileri gelenlerinden karı kocaya ait kemikler ve eşyalar çıktı.

Padişah Fermanının Restorasyonu Yapıldı!

Zeugma Mozaik Müzesi’nin kütüphanesinde tesadüfen bulunan Osmanlı Padişahı 2’nci Mahmud’a ait fermanın bakımı ve onarımı 2 restoratörün bir aylık çalışmasının ardından tamamlandı. Fermanı Arkeoloji Müzesi'nde sergilenecek.

Tarihi Kaleden Her Cuma Süt Akıyor!

Bursa'da bulunan tarihî kalenin surlarından yüzyıllardır süt akıyor.

Kanuni'nin Portresi Satıldı!

İngiltere'de müzayede evi Sotheby's'in yaptığı açık artırmada Osmanlı padişahı Kanuni Sultan Süleyman'ın portresi 350 bin sterline (4 milyon TL) satıldı.

535 Yıllık Camide Kayı İzleri!

"Şehzadeler şehri" Amasya’daki 535 yıllık Sultan II. Bayezid Camisi’nde ahşaptan yapılma tek bir pencere kanadına ustalıkla işlenmiş "Kayı sembolleri" 6 yıl önce fark edilerek bulundu.

2500 Yıllık Altın İşlemeli Tevrat Bulundu!

Samsun'da 2000- 2500 yıllık olduğu değerlendirilen İbranice alfabe ile altın işlemeli Tevrat ele geçirildi.

Anadolu'daki İlk Camiden Ezan Sesi Yükselecek!

Kars'taki Ani Ören Yeri'nde bulunan, Türklerin Anadolu'da yaptığı ilk cami Ebu'l Manuçehr'in bu yıl ibadete açılması hedefleniyor.

‘Palu’dan Esintiler’ Adlı Kitap Çıktı

Elazığ ve Palu kültürüne birçok önemli katkısı olan, Araştırmacı - Yazar Süleyman Yapıcı'nın, “PALU’DAN ESİNTİLER” adlı kitabı çıktı.

Çanakkale Zaferimizin 106. Yıldönümü!

Ecdadımızın iman ve bağımsızlık uğrunda yedi düvelle mücadele edip 18 Mart 1915’te galibiyetle taçlandırdığı Çanakkale Deniz Zaferi'nin 106'ncı yıl dönümü ve 18 Mart Şehitleri Anma Günü düzenlenecek törenlerle kutlanacak.

'Kötü komşunun' Açtırdığı Müze!

Yurt dışına kaçırılan tarihî İslam eserlerini Batılı talanından korumak için bir asır evvel yapılan bir çağrıyla açılan Türk ve İslam Eserleri Müzesi, depolarındaki eşsiz eserlerden bazılarını teşhire çıkarmaya başladı. Kadim bir Kur’ân da onların arasında olacak…

Elazığ'da Tarih Yerinden Söküldü

Elazığ depreminde üst kısmı hasar alan ardından leyleklerin yuva yapması nedeniyle tadilatı bir süre ertelenip başlanan 386 yıllık 4. Murat Camii’nin minaresi alınan kararla tamamen söküldü.

Toplam 210 haber.