Bilim ve Teknoloji

Netflix'ten Türkiye Üyelik Ücretlerine Zam! Netflix'ten Türkiye Üyelik Ücretlerine Zam!
Google Bireysel İzlemeyi Sonlandıracak! Google Bireysel İzlemeyi Sonlandıracak!
'Canlı Oda' Özelliği Eklendi! 'Canlı Oda' Özelliği Eklendi!
Telegram'dan Yeni Özellik! Telegram'dan Yeni Özellik!
Milli Mobil Uyarı Sistemi Geliyor! Milli Mobil Uyarı Sistemi Geliyor!
İnsansız ve Elektrikli Helikopter! İnsansız ve Elektrikli Helikopter!
Nesli Tükenen Hayvanın Genleriyle Klonlandı! Nesli Tükenen Hayvanın Genleriyle Klonlandı!
İHA Ve SİHA'dan 20 Milyar Dolar! İHA Ve SİHA'dan 20 Milyar Dolar!
'Türk Astronotu Uzaya Göndermeyeceğiz!' 'Türk Astronotu Uzaya Göndermeyeceğiz!'
Rekabet Kurulu'ndan WhatsApp Kararı! Rekabet Kurulu'ndan WhatsApp Kararı!
Hız Kontrolünde Yeni Dönem! Hız Kontrolünde Yeni Dönem!
Uzaya Yolculuğu Burak İle Başlayacak! Uzaya Yolculuğu Burak İle Başlayacak!
Bakan Soylu'dan Twitter'a Tepki! Bakan Soylu'dan Twitter'a Tepki!
Sosyal Medya Cezaları Yolda! Sosyal Medya Cezaları Yolda!
WhatsApp'a Tebligat! WhatsApp'a Tebligat!
Terörle Mücadelede SİHA Başarısı! Terörle Mücadelede SİHA Başarısı!
Bilim ve Teknoloji Haberleri

Netflix'ten Türkiye Üyelik Ücretlerine Zam!

Çevrimiçi dizi ve film platformu Netflix, Türkiye üyelik ücretlerine zam yaptı. 3 farklı üyelik modelinin yer aldığı platformda abonelik ücretleri yüzde 30 ile 50 arasında arttı.

Google Bireysel İzlemeyi Sonlandıracak!

ABD merkezli teknoloji devi Google, gelecek yıldan itibaren Chrome internet tarayıcısında bulunan mevcut web sayfası trafiğini izleme teknolojisini kaldıracağını duyurdu.

'Canlı Oda' Özelliği Eklendi!

Sosyal medya devleri arasındaki rekabet büyürken Instagram, Clubhouse uygulamasında bulunan 'canlı oda (live room)' özelliğini eklediğini duyurdu.

Telegram'dan Yeni Özellik!

Son birkaç ayda WhatsApp'ın zorunlu güncelleme kararı ile birlikte kullanıcı sayısında büyük artış sağlayan Telegram, bir dizi yeni özellik ile kullanıcılarına kolaylık sağlamaya hazırlanıyor. Bu özellikte mesajlar otomatik olarak silinebilecek.

Milli Mobil Uyarı Sistemi Geliyor!

Afet, acil durum, milli güvenlik ve ulusal siber güvenliğe tehdit oluşturabilecek durumlarda, kullanıcıların coğrafi olarak belirli bölgelerde uyarı bildirimleri almalarını sağlayan UYARSİS'in kurulması ve işletilmesine ilişkin hususlar belirlendi.

Garajdan Roket Çıktı!

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Elazığ’daki eski bir garajı, hayallerinin peşinden koşmak isteyen gençler için inovasyon merkezine dönüştürdü. Tasarlayıp geliştirdikleri ‘Gökruh’ roketiyle Türkiye’nin milli teknoloji hamlesine hizmet etmeyi amaçlayan TEKNOFEST’te dereceye giren gençler, gözünü uzaya dikti.

İnsansız ve Elektrikli Helikopter!

Daha önce pek çok araç geliştirmiş olan TUSAŞ'tan yeni bir hamle geldi. İnsansız ve elektrikli taarruz helikopterinin fotoğrafları ilk kez ortaya çıktı.

Teknofest'e Katılacak Gençlere Destek

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST 2021’e Elazığ’dan katılacak gençlere başarı temennisinde bulunarak, her türlü desteği sağlamaya hazırız dedi.

Nesli Tükenen Hayvanın Genleriyle Klonlandı!

ABD’li bilim adamları, 30 yıl önce ölen bir hayvanın genlerini kullanarak nesli tükenme tehlikesi olan kara ayaklı gelinciği klonlamayı başardı.

İHA Ve SİHA'dan 20 Milyar Dolar!

Libya ve Azerbaycan’da büyük işlere imza atan İHA ve SİHA’lar, Türk şirketlerine de ticaret kapısı açtı. Savaştan TB2’ler sayesinde başarı ile çıkan iki ülke, 20 milyar doları bulan altyapı, enerji ve müteahhitlik işleri için Türk şirketleri ile anlaşmaya başladı.

'Türk Astronotu Uzaya Göndermeyeceğiz!'

Türkiye Uzay Ajansı (TUA) Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, açıklanan program ile yaptığı açıklamada, bazı konuların yanlış anlaşıldığını belirtti.

Rekabet Kurulu'ndan WhatsApp Kararı!

Rekabet Kurulu, Facebook’un Türkiye’de, WhatsApp kullanıcılarının verilerinin başka hizmetler için kullanılmasına yönelik getirdiği yeni koşullarla ilgili soruşturmada verdiği geçici tedbir kararının gerekçesini açıkladı.

Hız Kontrolünde Yeni Dönem!

Yurt dışından temin edilen mobil hız tespit sistemlerine karşı daha gelişmiş yerli alternatif üretildi. Yerli olarak geliştirilen mobil hız tespit sistemi bu yıl trafik birimleri tarafından kullanılmaya başlanacak.

Uzaya Yolculuğu Burak İle Başlayacak!

2023'te uzaya ilk astronotunu göndermeyi planlayan Türkiye, altyapı çalışmalarını uzun yıllardır sürdürüyordu. İlk uzay aracını ateşleyecek Uzay Sonda Roketi ve Fırlatma Sistemi'nin (BURAK) fizibilite çalışması ise 2017 yılında tamamlandı.

Elazığ'da Roket Üretildi

Fırat Üniversitesi’nde (FÜ) yüksek lisans öğrencisi tez çalışması için danışmaları 2 öğretim üyesiyle birlikte paraşütle inişini sağlayan roket üretti. Motoru ve yakıtı başta olmak üzere tüm teknik malzemeleri de kendileri üreten ekip, roketin 500 metrelik test uçuşlarını yapmaya başladı.

Bakan Soylu'dan Twitter'a Tepki!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Twitter’a tepki gösterdi.

Türkiye'nin İlk Adli Bilişimcileri Elazığ’da Önemli Buluşa İmza Attı

Türkiye’de sadece Fırat Üniversitesi bünyesinde bulunan Adli Bilişim Mühendisliği Bölümünün başkanı ile öğrencileri, dijital delillerin son yıllarda artması üzerine yaptıkları çalışma kapsamında 'Adli Kopya Alma Donanımı'nı (AKAD) geliştirdi.

Sosyal Medya Cezaları Yolda!

Beş bakanlığın üzerinde çalıştığı İnsan Hakları Eylem Planı’nın taslak metnine göre sosyal medyadan işlenen suçlarla ilgili bir düzenleme yapılması düşünülüyor.

WhatsApp'a Tebligat!

Kişisel Verileri Koruma Kurumu Başkanı Faruk Bilir, hakkında inceleme başlatılan WhatsApp'tan tebligat yapılarak bilgi ve belge talep edildiğini bildirdi.

Toplam 229 haber.