Bilim ve Teknoloji

iPhone, Bizi İzliyor! iPhone, Bizi İzliyor!
Türkiye'den Sosyal Medya Devlerine Ceza! Türkiye'den Sosyal Medya Devlerine Ceza!
Çocuklar Siber Zorba Mağduru! Çocuklar Siber Zorba Mağduru!
Dijital Mirasınızı Kime Bırakacaksınız? Dijital Mirasınızı Kime Bırakacaksınız?
TSK'ya İki Yeni Yerli Sistem! TSK'ya İki Yeni Yerli Sistem!
'Müjdeler Olsun' Diyerek Paylaşıldı! 'Müjdeler Olsun' Diyerek Paylaşıldı!
Armut Ağacı Ekim'de Çiçek Açtı! Armut Ağacı Ekim’de Çiçek Açtı!
Sosyal Medya Kanunu Onaylandı! Sosyal Medya Kanunu Onaylandı!
Bilim İnsanları Bu Meyve Karşısında Şaşkın! Bilim İnsanları Bu Meyve Karşısında Şaşkın!
Yerli Aşıda Önemli Gelişme! Yerli Aşıda Önemli Gelişme!
Dikkat! Milyonları İlgilendiriyor! Dikkat! Milyonları İlgilendiriyor!
HES Kodu Her Yerde! HES Kodu Her Yerde!
Bu Cihaz Koronavirüsü Yok Ediyor! Bu Cihaz Koronavirüsü Yok Ediyor!
S-400'ler Türkiye'de Üretilecek S-400'ler Türkiye'de Üretilecek
Bilim ve Teknoloji Haberleri

iPhone, Bizi İzliyor!

Avrupalı gizlilik aktivistleri, iPhone kullanıcılarının davranışlarını izlemek için yazılım kullanması sebebiyle Apple'ı şikâyet etti...

Türkiye'den Sosyal Medya Devlerine Ceza!

Yasal sürenin sona ermesinin ardından temsilci bildiriminde bulunmayan başta Facebook, Instagram, Twitter, Periscope, YouTube ve TikTok olmak üzere sosyal ağ sağlayıcılarına 10'ar milyon lira ceza kesildi.

Çocuklar Siber Zorba Mağduru!

Günümüzde hayatın hemen hemen her noktasında yer alan dijital iletişim araçları, siber zorbalık gibi kötü niyetli insanların da hedefinde....

Dijital Mirasınızı Kime Bırakacaksınız?

Yüz binlerce takipçisi olan birçok sosyal medya hesabı ticari anlamda da değer taşıyor. Peki yakınınız vefat ederse verilere ulaşmak için nasıl bir yol izlemeniz gerekiyor?

TSK'ya İki Yeni Yerli Sistem!

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, yenilenebilir enerji beslemeli taşınabilir gözetleme ve görüntü aktarma, mobil enerji üretim ve depolama sistemlerinin ürk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) kullanımına sunulduğunu açıkladı.

Fırat Üniversite’si Profesörü Üretti Avrupa’ya İhraç Edildi!

Türkiye'de sadece Fırat Üniversitesi'nden Prof. Dr. Fahrettin Yakuphanoğlu tarafından üretilip patenti alınan organik malzeme kaplama cihazı (Spin Coater) Avrupa'dan ABD'ye, Arabistan'dan Mısır'a kadar bir çok ülkeye ihraç edildi.

İleti Yönetim Sistemi Kuruldu!

Ticari elektronik ileti izinlerinin ve şikâyet süreçlerinin yönetilebildiği ulusal bir platform kurmakla görevlendirilen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından “İleti Yönetim Sistemi” kurularak hizmet vermeye başladı.

'Müjdeler Olsun' Diyerek Paylaşıldı!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı sosyal medya hesabından, Fatih sondaj gemisinin fotoğrafını 'müjdelerolsun' etiketi ile paylaştı.

Çay'dan Ölçüm Kalemi Ürettiler

Elazığ'da Fırat Üniversitesi'nden (FÜ) 2 öğretim üyesinin yaptığı ve altın madalya kazandığı proje kapsamında yüzde 75’i çay posasından elde edilen ve pH ölçen ‘halokromik jel uçlu kalem’ üretildi.

Türkiye’nin İlk 'OLED Karakterizasyon' Cihazı!

Fırat Üniversitesi'nden Prof.Dr. Fahrettin Yakuphanoğlu tarafından Organik LED (OLED) Karakterizasyon Cihazı üretilerek hem Türkiye'de bir ilk gerçekleşti, hem de yurt içinde ve yurt dışındaki firma ve üniversitelere satıldı. Bronz madalya alan Türk Patentli ürünün yurt dışındaki cihazlarla kıyaslandığında daha üstün özelliklere sahip olduğu vurgulandı.

Armut Ağacı Ekim’de Çiçek Açtı!

Malatya’nın Doğanşehir ilçesinde, armut ağacının Ekim ayında çiçek açması görenleri şaşırttı.

Sosyal Medya Kanunu Onaylandı!

Türkiye'de günlük erişimi bir milyondan fazla olan Twitter ve Facebook gibi sosyal ağlar, 48 saat içinde mahkeme kararını uygulamazsa 10 milyon liraya kadar ceza ödeyecek.

Teknofest'te Derece Alan Öğrencilere Teşekkür Plaketi!

Gaziantep'te düzenlenen TEKNOFEST’te "İnsanlık Yararına Teknoloji" alanında "Afet Yönetimi" kategorisinde geliştirdikleri Arama Kurtarma Robotu ile Türkiye birinciliği elde eden öğrencilere, Teknoloji Fakültesi Dekanlığı tarafından teşekkür plaketi verildi.

Bilim İnsanları Bu Meyve Karşısında Şaşkın!

Adıyaman’ın Sincik ilçesine bağlı Hüseyinli köyünde Mahmut Toprak’a ait bahçede inanılması güç bir tabiat olayı yaşandı.

Elazığ'ı Gururlandıran Başarı

Fırat Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Yazılım Mühendisliği bölümü öğrencileri tarafından hazırlanan enkaz altı arama kurtarma robotu projesi Gaziantep'te düzenlenen TEKNOFEST'te birincilik ödülü aldı. 

Yerli Aşıda Önemli Gelişme!

Covid-19 ile mücadele kapsamında yerli aşı çalışmaları devam ediyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “3 aşı projemizde insan üzerinde gerçekleşecek klinik aşama çalışmalara geldik diyebiliriz. Bunları Türkiye'de üretebilecek alt yapıya sahip bütün şirketlerimizi geziyoruz. Vetal de önemli bir adayımız” dedi.

Dikkat! Milyonları İlgilendiriyor!

Milyonlarca veri sorumlusunu yakından ilgilendiren Veri Sorumluları Sicil Bilgi Sistemi (VERBİS) kaydı için kritik tarih 30 Eylül.

HES Kodu Her Yerde!

STK’lar da ‘HES kodu’ uygulamasına geçiyor.

Bu Cihaz Koronavirüsü Yok Ediyor!

Elektromekanik mühendisliği alanında 27 yıldır cihazlar geliştiren bir Türk şirketi, koronavirüsü 4 dakikada yok eden ultraviyole (UV) C sterilizasyon cihazları geliştirdi.

Toplam 188 haber.