CHP'li Erol: Elazığ'ın Sorunları Hala Bitmedi!

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, deprem konutlarının geri ödeme fiyatlarının açıklanmasıyla kentteki sorunların bitmediğine işaret ederek, mülkiyet hakkı, orta hasarlı binaların durumu ve hak sahipliği sorunlarının da biran önce çözülmesi gerektiğini söyledi.

PAYLAŞ
Elazığ Yeni Haber - Elazığ Yeni Haber

Cumhuriyet Halk Partisi Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, depremin üzerinden 8 ay geçmesine rağmen mülkiyet hakkı, orta hasarlı binaların durumu, hak sahipliği gibi bir çok problemin hala çözülemediğini söyledi.

Deprem konutlarının geri ödeme fiyatlarının ne olacağı beklentisinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yüzde 40 indirim açıklamasıyla giderildiğini belirten Erol, diğer sorunların ve taleplerin de biran önce çözülmesi gerektiğini kaydetti.  

Kentte yaşanan sorunların nasıl giderileceği konusunda belirsizlik ve bilgi kirliliği olduğuna dikkat çeken Milletvekili Erol, çözüm önerilerinde bulundu.

Milletvekili Erol açıklamalarında şu ifadelere yer verdi; 

'Yüzde 50 Oranında Bir İndirim Beklemekteydik'

"Deprem konutlarıyla ilgili ihale bedelleri vatandaşı tedirgin etmiştir. Çünkü bu ihale bedelleri gerçekten piyasa değerinin çok üzerindedir. Ama dün itibariyle Bakanlar Kurulu sonrası Sayın Cumhurbaşkanı’nın açıklamasıyla bu mağduriyetin çözümü ve mülkiyet haklarının korunması ile ilgili kısmen de olsa ortaya yeni bir durum çıkmıştır.

Sayın Cumhurbaşkanı 7269 sayılı yasanın ek 4 üncü maddesi gereğince konutlarda yüzde 40 indirime gitti. Bu, beklentimizi tam anlamıyla karşılamasa da sevindirici bir gelişmedir. Çünkü bu güne kadar deprem bölgelerinde ve afet bölgelerinde yetkisini yüzde 30 ve 35 oranında kullanmış, Elazığ’da yüzde 40 oranında kullanmıştır. Ama doğal olarak şunu da düşünmek gerekmektir, Elazığ’daki konut fiyatlarının maliyetleri de zaten Türkiye ortalamasının çok üzerinde olması nedeniyle beklentimiz Cumhurbaşkanı’nın yetkisini kullanarak yüzde 50 oranında bir indirim yapmasıydı. Ancak indirimi yüzde 40 olarak uygun görmüşlerdir.

TOKİ’de yapılan konutlar için devlet, müteahhitlerine önceden ödeme yapıp sonrasında vatandaştan ihalelerin bedelini almaktadır. Müteahhitlere de buradan bir çağrı yapmak istiyorum.

Devletin vatandaşına yaptığı yüzde 40’lık bir indirime ek olarak siz de yüzde 10 gibi indirim yaparsanız bu konudaki afetzede vatandaşların mağduriyetlerinin çözümü ile ilgili ciddi bir katkı olacaktır. Çünkü bunu ticari bir iş olarak düşünmeyin, bunu kamuya yapmış olsaydınız isteme hakkımız yoktu. Bu çağrımı öncelikle Elazığlı müteahhitlere yapmak istiyorum, bölgede TOKİ’ye iş yapan hemşerilerimiz bu çağrımıza kayıtsız kalmayacağına inanıyorum. Bu durum diğer müteahhitler için de örnek teşkil edecektir."

'Elazığ'ın Sorunları Hala Bitmedi'

"Konut fiyatlarında yüzde 40 indirim açıklanmasıyla Elazığ’ın sorunları bitmedi. Mülkiyet haklarından kaynaklanan sorunlarımız da var Elazığ’da. Örneğin orta hasarlı binaların hala ne olacağı meçhul, orta hasarlı binaların güçlendirme yöntemiyle oturulabilir hale getirilmesi çok mümkün değildir. Çünkü bu binaların çoğu deprem yönetmeliğinden önce sağlıksız koşullarda yapılan eski binalar ve bölge sürekli deprem gerçeğiyle yüz yüze. Halen Elazığ’ı da etkileyen Bingöl ve Malatya merkezli depremler devam etmektedir. Kaldı ki bina güçlendirmelerinin çok sağlıklı olmadığına dair bilim insanları ve teknik heyet değerlendirme yapmaktadırlar.

Bu orta hasarlı binaların da ağır hasarlı  bina kapsamına alınıp, yıkılarak yerlerine aynı sistemde, aynı koşullarda oradaki vatandaşlarımızın da mağduriyetlerinin giderilmesi ve sağlıklı konutların yapılması gerekmektedir.  Bu çok önemli bir durumdur, zaten sayı da çok fazla değildir. Aynı şekilde işyerleri ile ilgili sorunlar da vardır. İşyerlerindeki ticari kayıpların, mülkiyet haklarının ne olacağı konusunda hala bir belirsizlik devam etmektedir.

Kanuna göre sizin ne kadar mülkiyet hakkınız olursa olsun, size tek bir mülkiyet hakkı tanınmaktadır. Bu son derece adaletsiz,  mülkiyet hakkına göre doğru olmayan bir yaklaşımdır. Bir afetten kaç mülkünüz etkilenmişse o kadar da hakkınız olmalı, vatandaşlarımızın hak kaybı yaşamamaları için bu durumla ilgili de bir çözüm önerisi getirmek gerekmektedir."

'Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Randevu İstedik'

"Sayın Cumhurbaşkanı uygun görür randevu talebimiz doğrultusunda telefonla yada yüzyüze bizi kabul ederse, bu sorunları hem kendisine anlatacağız, hem de çözüm önerilerimiz doğrultusunda yapmış olduğu yüzde 40’lık indirimden dolayı kendisine teşekkürlerimizi sunacağız ve aynı zamanda Elazığ’daki pek çok sorunun çözülmediğini belirtip, halen devam eden sorunları tekrar gündeme getirerek kendisinden katkı isteyeceğiz."
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN