Doğalgaz Faturanızı Nasıl Düşürebilirsiniz?

Bursagaz, 11-17 Ocak Enerji Tasarrufu Haftası dolayısıyla kaynakların verimli kullanımı konusunda önemli bilgiler paylaştı. Evde alacağınız küçük tedbirler, cebinize büyük katkı sağlayabilir.

PAYLAŞ
Doğalgaz Faturanızı Nasıl Düşürebilirsiniz?
Bursagaz, 11-17 Ocak Enerji Tasarrufu Haftası dolayısıyla kaynakların verimli kullanımı konusunda önemli bilgiler paylaştı. Evde alacağınız küçük tedbirler, cebinize büyük katkı sağlayabilir.
Elazığ Yeni Haber - Elazığ Yeni Haber

Radyatörü örtme yüzde 15 kâr et

*Kombinizi 1 derece düşük sıcaklığa ayarlayınız. Bu, yakıt tüketiminde yüzde 6 tasarruf sağlar.
*Radyatörlerin arkasına ısı levhası koyun. Radyatörleri mobilya ve benzeri eşyalar veya perdeler ile kapatmayın. Radyatörler örtülürse yakıt tüketimi yüzde 15 artar.
*İdeal oda sıcaklığı 20 ila 22 derecedir. Odalarda termostat kullanarak dereceyi kontrol altına alın.
*Pencereleriniz çift camlı olsun. Pencere kenarlarındaki boşlukları bunun için üretilen süngerler ile kaplayın. Can ve mal güvenliği için menfezi kapatmayın.
*Sıcaklığın içeride kalması için geceleri perdelerinizi örtün.
*Konutlarda ısıtılmayan bölümlere açılan kapıları (hol, banyo, tuvalet vb.) sadece kullanılacağı zaman ve kısa süreli açık tutun.
*Kombileri, kısa süreli açıp kapatmayın. Kombiler kullandığı yakıtın büyük bölümünü ilk 30 dakika içinde suyu ısıtmak için kullanır.
*Isıtıcı cihazlarınızın bakımlarını yetkili servislere düzenli olarak yaptırın. Filtreleri de temizletin.
*Baca çekişi iyi olmayan eskimiş bacaların, standarda uygun paslanmaz çelik bacalarla değiştirilmesi, cihazınızın verimini arttırır.
*Sıcak su termostatınızı 50 C’ye ayarlayın. Su ısıtma kontrol vanasını “pilot” konumuna getirin, eğer evden bir hafta veya daha fazla uzak kalacaksanız kapatın. Evden kısa *süreli ayrılacaksanız dereceyi en düşük seviyeye getirin.
*Sıcak su boruları yerden ve duvar diplerinden geçtiğinden suyun soğumasına sebep olur. Boruları izole ettirerek bunun önüne geçebilirsiniz.
*Su tasarruflu duş başlıkları kullanın. Sızdıran muslukları tamir ettirin.
*Bulaşıkları elde yıkıyorsanız durulamayı mümkün olduğunca soğuk suyla yapın.
*Elektrik kesildiğinde kombinizi kapatın.
*Yemek pişerken fırının veya tencerenin kapağını sık sık açmayın. Genellikle düdüklü tencere kullanın.
*Binanıza ısı yalıtımı yaparak, dışarıya olan ısı kaybını azaltabilirsiniz.
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN