Kısa Çalışma Ödeneği Başvurusu Başladı

İŞKUR 'dan bir son dakika duyurusu yayımlandı. Yayımlanan duyuruda Kısa Çalışma Ödeneği başvurularının başladığına yer verildi. Peki kimler kısa çalışma ödeneğinden yararlanabilir? Kısa çalışma ödeneği ne kadar? Başvurular nasıl yapılacak? İşte İŞKUR duyurusu ve başvuru formu ve başvuru adresi.

PAYLAŞ
Elazığ Yeni Haber - Elazığ Yeni Haber

Kısa çalışma ödeneği başvurusu başladı.

İŞKUR 'dan bir son dakika açıklaması yapıldı ve Kısa Çalışma Ödeneği başvurularının alınmaya başladığına yer verildi. Kısa çalışma ödeneği başvurularının başlamasının ardından bize en çok gelen soru kısa çalışma ödeneğinin ne olduğu , ödeme miktarının ne kadar olduğu, başvuruların nasıl yapılacağı konuları oldu.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NEDİR?

İŞKUR tarafından yayımlanan duyuruda , olaanüstü hallerede işgücü kaybının yaşanmaması, işçilerin işlerindne çıkarılmaması için devlet tarafından işverene verilen destek olarak adlandırılıyor. Açıklamada, "Genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerle işyerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak en az üçte bir oranında azaltılması veya süreklilik koşulu aranmaksızın işyerinde faaliyetin tamamen veya kısmen en az dört hafta süreyle durdurulması hallerinde , işyerinde üç ayı aşmamak üzere sigortalılara çalışamadıkları dönem için gelir desteği sağlayan bir uygulamadır. " denildi.

MAAŞ VE GSS DESTEĞİ

İŞKUR 'dan yayımlanan duyuruda , kısa çalışma ödeneği kapsamında verilecek destekler şu şekilde bildirildi:

- İşçilere kısa çalışma ödeneği ödenmesi,

- Genel Sağlık Sigortası primleri ödenmesi.

ŞARTLARI

Kısa çalışma ödeneği şartları şu şekilde:

  • İşverenin; genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerle işyerindeki çalışma süresinin önemli ölçüde azaldığı veya durduğu yönünde İŞKUR’a başvuruda bulunması ve İş Müfettişlerince yapılan uygunluk tespiti sonucu işyerinin bu durumlardan etkilendiğinin tespit edilmesi gerekmektedir.
  • İşverenin kısa çalışma talebinin iş müfettişlerince yapılacak inceleme sonucu uygun bulunması,
  • İşçinin kısa çalışmanın başladığı tarihte, çalışma süreleri ve prim ödeme şartlarını sağlamış olması,
  • İş müfettişlerince yapılacak inceleme sonucu kısa çalışmaya katılacaklar listesinde işçinin bilgilerinin bulunması,

BAŞVURULAR BAŞLADI

Kısa çalışma ödeneği başvuruları aşağıdaki formlarla yapılacak. Aşağıdaki formları doldurun ve her il ilçe için aşağıdaki mail adreslerine gönderin.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN