O Yasa Elazığ'da Tekstil Sanayisinin Gelişmesine Engel Olmuştur !

MÜSİAD Elazığ Şube Başkanı Mehmet Özeren, tekstil sektörüyle ilgili önemli açıklamada bulundu.

PAYLAŞ
Elazığ Yeni Haber - Elazığ Yeni Haber

Şehirde büyük bir umut oluşturan tekstil sektörüyle ilgili MÜSİAD Elazığ şubesinden önemli bir açıklama geldi.

MÜSİAD Elazığ Şube Başkanı Mehmet Özeren, “1. ve 2. Bölgede Tekstil ve Deri Sanayi sektöründe faaliyet gösteren firmaların 31.12.2020 tarihine kadar 3. kategoride desteklenen illere taşıyan yatırımcılar en az 100 kişi istihdam sağlanması koşulu ile sigorta primi iş veren desteği stopaj desteğinden faydalanması konusunda Cumhurbaşkanı kararı 6 Ağustos tarihinde yayınlanmıştır” dedi.

Elazığ’ın bulunduğu kategorinin yanlış olduğunu belirten Başkan Özeren; “Çıkan yasaya göre Elazığ, Malatya, Sivas ve Erzincan illerinin bulunduğu kategoride anılması Tekstil Sanayisinin gelişmesine engel olmuştur. 120 büyük işletme ve 15.000 kişi istihdam sağlayan Malatya ile anılması, Çankırı, Kahramanmaraş, Erzurum, Niğde, Yozgat gibi illerin Elazığ'dan daha fazla desteklenmesi Diyarbakır, Şanlıurfa, Muş, Bingöl, Bitlis gibi illerin diğer desteklerin yanı sıra stopaj desteğinin %10’nu alması ilimizde son zamanlarda canlanmaya yüz tutan Tekstil Sanayisinin gelişmesini engellenmiştir” ifadelerini kullandı.

Elazığ’ın içerisinde bulunduğu kategorinin hızlı bir şekilde değiştirilmesi gerektiği çağrısında bulunan MÜSİAD Elazığ Şube Başkanı Mehmet Özeren, “Umarım bu hatadan dönülmesi 6. Bölge Teşvik Yasası gibi geç kalınıp ''atı alan Üsküdar'ı geçti'' sözünü yaşatmaz. Temennimiz bir an önce itiraz edilip Elazığ'ın Diyarbakır, Urfa ve Batman'ın içinde bulunduğu kategoriye alınması ve bu sektörün canlanması için destek sağlanması, aksi halde gelecek olan yatırımlar yön değiştirecek bu da ilimize de yapılacak yatırım ve istihdamlara büyük darbe vuracaktır” dedi.

 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN