Şehir Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi Tüm Bölgeye Hizmet Ediyor

Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesinde faaliyet gösteren çocuk yoğun bakım ünitesi Elazığ'ın yanı sıra bölge illerinden gelen hastalara da hizmet veriyor. Hastanenin heliport alanlarının da bulunması başka illerden sevk edilen yoğun bakım ihtiyacı olan hastaların transferi konusunda büyük avantaj sağlıyor.

PAYLAŞ
Şehir Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi Tüm Bölgeye Hizmet Ediyor
Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesinde faaliyet gösteren çocuk yoğun bakım ünitesi Elazığ’ın yanı sıra bölge illerinden gelen hastalara da hizmet veriyor. Hastanenin heliport alanlarının da bulunması başka illerden sevk edilen yoğun bakım ihtiyacı olan hastaların transferi konusunda büyük avantaj sağlıyor.
Elazığ Yeni Haber -

2018 yılından beri hizmet veren, en son teknoloji ile uyumlu tıbbi cihazlarla donatılan , Sağlık Bakanlığı'nca 3. düzey Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi olarak tescil edilmiş olan Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi 112 Acil Sağlık Hizmetleri ile entegre olarak kritik durumdaki çocukların kabul edildiği, en üst düzeyde tıbbi bakım ve tedavinin yapılabildiği bir merkez olarak başarılı çalışmalara imza atıyor. 

13 adet tek kişilik izole yoğun bakım odası mevcut olan merkezde, izolasyon tedbiri gerekecek hastalar için ayrılmış 1 adet temas ve solunum izolasyon odası bulunuyor.

Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi'nde multidisiplinler yaklaşımıyla kritik çocuk hastalara 24 saat süresince yaşamsal destek verildiğini belirten Çocuk Yoğun Bakım Uzmanı Dr.Şahin SİNCAR “Yaşamsal fonksiyonları risk taşıyacak şekilde bozulmuş her hasta kritik hasta olarak tanımlanır.

Yenidoğan döneminin bitiminden 1 ay- 18 yaş arası çocuklar; vücut yapısı, fizyolojisi ve psikolojisiyle yetişkinlerden çok farklıdır. Yoğun bakım takip ve tedavisi gerektiren durumlarda yetişkin yoğun bakımları, çocukların tedavi ve bakım ihtiyaçlarının karşılanmasında yetersiz kalır.

Bu nedenle çocukluk yaş grubunda görülen hastalıkların ve tedavilerinin farklılık göstermesi nedeniyle bu yaş grubundaki kritik hasta çocuklar çocuk yoğun bakımlarda tedavi edilmektedir.  Çocuk yoğun bakım üniteleri, bebekliğin ve çocukluğun her döneminde acil vakaların tedavi ve kontrolüne yönelik ekipmanlarla donatılır.

Çocuk yoğun bakım ünitelerinde çocuk hastalıkları alanında uzmanlaşan hekimler, hemşireler ve yardımcı sağlık personelleri tarafından oluşturulan multidisipliner ekipler görev alarak yaşam bulguları risk altında olan çocuklar 24 saat kesintisiz olarak izlenmektedir. 

Yoğun bakım ünitelerinde hasta mahremiyetinin korunması, bulaşıcı hastalıkların yayılmasının önlenmesi, gerekli hijyenin sağlanması ve hasta konforunun sağlanması gibi hususlara yönelik olarak çocuk yoğun bakım ünitelerinde izole ve tekli odalar yer alır.  

Ünitemiz 112 Acil Sağlık Hizmetleri ile entegre olarak kritik durumdaki çocukların kabul edildiği, en üst düzeyde tıbbi bakım ve tedavinin yapılabildiği bir merkezdir. Kliniğimizde 13 adet tek kişilik izole yoğun bakım odası mevcuttur. Yoğun bakım ünitemizde izolasyon tedibiri gerekecek hastalar için ayrılmış 1 adet temas ve solunum izolasyon odası bulunmaktadır.”dedi
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN