Başkan Fırat 'Engelliler Unutuldu!'

Türkiye Sakatlar Derneği Elazığ Şube Başkanı Metin Fırat, Engelliler Haftası'nın başlaması nedeniyle yaptığı basın açıklamasında yetkililerden engellilik meselesinin çözülmesini isteyerek, engelsiz yarınlar temennisinde bulundu.

PAYLAŞ
Elazığ Yeni Haber - Elazığ Yeni Haber

Türkiye Sakatlar Derneği Elazığ Şube Başkanı Metin Fırat açıklamasında; “Ülkemiz zorlu bir dönemden geçiyor. Engelliler bir yandan yeni haklar ya da olanaklar kazanırken diğer yandan da yeni sorunlarla veya uygulamada karşılaşılan sorunlarla yüz yüze bırakılıyor. Engelliler Haftası başlarken engellilerin içinde bulunduğu sorunları kamuoyu ile paylaşmak ve yetkililerden çözüm bulmalarını istiyoruz” dedi.

Başkan Fırat; "Engelliler Unutuldu"

Yasanın gereklerini yerine getirmenin unutulduğunu kaydeden Başkan Fırat, “2005 yılında yürürlüğe giren 5378 sayılı Yasa’ya göre kamuya açık alan, bina ve ulaşım araçlarının başta engelliler olmak üzere herkes için erişilebilir olmasının sağlanması gerekiyordu. Konulan sürelere uyulmadı, defalarca süre ertelemesi yapıldı. Ve artık yasanın gereklerini yerine getirilmesi neredeyse unutuldu.Çeşitli defalar ilan edilen istihdam seferberliklerine rağmen engellilerin hem özel sektörde hem de kamuda en azından yasa ile konulmuş kotalar oranında istihdam edilmesi gerekiyordu, engelliler istihdam konusunda da unutuldu. Yükümlülüklerine yerine getirmeyenler hakkında cezai işlem yapılmadı. Oysa SGK verileri üzerinden bile bunun kontrolünü yapmak mümkündü. İstihdam edilen engelliler de ne yazık ki yine raporlarına ve bilgi-becerilerine göre çalıştırılmadı, işyerlerinde ayrımcılığa maruz kalmalarına zemin hazırlandı” dedi.

Engellilerin haklarını hatırlatan Fırat, “Engellilerin haklarından yararlanmaları için gerekli olan sağlık kurulu raporlarına ilişkin yapılan mevzuat değişiklikleri her seferinde daha fazla engellinin eğitim, istihdam başta olmak üzere haklarından mahrum olmasına neden oldu.  Kanun Hükmün Kararname ile taşeron işçilerinin kadroya geçirilmesinde engellilerin zorunlu emekliliğe sevk edilmesi, zaten geçinme güçlüğü içinde olan engellileri çok düşük emekli ücretlerine mahkûm etti. Defalarca uyarmamıza rağmen evde bakım yardımı mevzuatı değiştirilmedi, toplam gelir üzerinden yapılan hesaplarla binlerce aile evde bakmakta oldukları engelli bireylerine yardım alamaz oldu. Başkalarının yardımına muhtaç duruma düşürüldü. Sürekli değiştirilen sağlık uygulama tebliğleri ile engellilerin kullanmak zorunda olduğu ortez, protez ve yardımcı araçlar, tedavileri için gerekli ilaçlar ya kapsam dışı bırakıldı ya da Kurum tarafından karşılanan tutarları indirildi” diyerek engellilerin haklarının giderek eritildiğine dikkat çekti.

"Engelllilerin Meselesi Çözülmelidir"

Engellilerin çektiği sıkıntıları da dillendiren ve sahte engelli raporu alanlara tepki gösteren Fırat, “Engelliler Haftası’nda tüm topluma engellerin kaldırılması için duyarlı olmaları çağrısında bulunuyoruz. Herkes için oluşturulacak yeni Türkiye sisteminde, tüm engeller kaldırılmalı ve engellilik meselesi çözümlenmelidir. Engelli sorunlarının konuşulmadığı bir Türkiye için biz de varız!” diyerek açıklamasını tamamladı.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN