Elazığ'da Eczane Önlerinde ki Kuyrukla İlgili Açıklama Yapıldı

Bayram günü Elazığ'da sadece 4 nöbetçi eczanenin bulunması nedeniyle vatandaşlar nöbetçi eczanelerin önünde uzun kuyruklar oluşturmuş ve bu kuyruklara vatandaş tepki göstermişti.

PAYLAŞ
Elazığ'da Eczane Önlerinde ki Kuyrukla İlgili Açıklama Yapıldı
Bayram günü Elazığ’da sadece 4 nöbetçi eczanenin bulunması nedeniyle vatandaşlar nöbetçi eczanelerin önünde uzun kuyruklar oluşturmuş ve bu kuyruklara vatandaş tepki göstermişti.
Elazığ Yeni Haber - Özkan Kaya

23. Bölge Elazığ Eczacı Odası Genel Sekreteri Ecz. Doruk Ziya Okubay, eczane önünde oluşan kuyruklar hakkında yapılan haberler ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Okubay yaptığı açıklamada ‘’ 23.Bölge Elazığ Eczacı Odası olarak Elazığ, Bingöl ve Tunceli illerinin nöbet listelerini ilgili illerin il sağlık müdürlükleri ile istişare halinde düzenliyoruz. İlimizde Şehit Fethi Sekin Şehir Hastanesi faaliyete başladıktan sonra şehrimizde acil sağlık hizmeti veren kurumların şehrin bütününe yayılması ve artan nüfusun ihtiyacına cevap verebilmek için 2018 Eylül ayında odamızın genel kurulunda alınan karar ve il sağlık müdürlüğünden alınan onay ile ilimizde bulunan nöbetçi sayısını 4 olarak belirledik.

Çevre şehirlerin merkez nüfuslarına ve nöbetçi eczane sayılarını dikkatinize sunmak istiyorum.

Malatya merkez nüfusu: 495.000

Malatya nöbetçi eczane sayısı: 5

Diyarbakır ili merkez nüfusu: 826.000

Diyarbakır ili nöbetçi sayısı: 8

Bu rakamlar incelendiğinde şehrimizde kişi başına düşen eczane sayısının çevre illerden daha fazla olduğu görülmektedir.

Bayram tatilinin 2.ve 3.günlerinde özellikle gastroenterit vakalarından kaynaklı acil polikiliniklerine ve eczanelere başvuruların olağan dışı şekilde artmış olduğu bilinmektedir bu sebeple gerek hastanelerde gerek ise eczanelerde bekleme süreleri artış göstermiştir.

Fakat oda başkanlığımıza hiç bir vatandaşımızın ilaca ulaşamadığı bilgisi iletilmemiştir.

23.Bölge Elazığ Eczacı Odası olarak ilimizdeki sağlık hizmetinin aksamaması ve vatandaşlarımızın 7 gün 24 saat ilaca ve gerekli sağlık danışmanlığına ulaşabilmesi için gerekli takibi yapıyor ve lüzumu halinde müdahale ediyoruz.

24 Ocak depreminin yaşandığı gece olduğu gibi deprem anından hemen sonra tüm eczanelerimizi açılmasını sağlamış ve Şehrimizin ve vatandaşlarımızın yardımına koşmuştuk.

Eczacılarımız, deprem, pandemi, kısıtlama ve bayram farketmeksizin 365 gün ve 24 saat esasına göre 1.basamak sağlık kuruluşu olan eczanelerinde her daim hazır bulunmakta ve hastalarına hizmet vermektedirler. ‘’ ifadelerini kullandı.

HABERİ PAYLAŞ:

Yorumlar / 2

  • gakko | 24 Temmuz 2021 13:46

    esnaf mı tüccar mı belli olmayan bu eczanelere devlet çözüm bulsun artık kurban bayramında belli hasta sayısı artacak her ilde bu tüccarların önü kuyruk

  • hasta | 24 Temmuz 2021 13:16

    bence 1 tane yeter ne gerek var 4 taneye polis asker full full aralıksız izin yapamadan çalışsın size zahmet olacak 1 tane nöbetçi bırakın elazığı 2 tur atsın sıradakiler

BUNLARA DA BAKIN