Ortak Akıl Platformundan Önemli Açıklama

İlimizde faaliyet göstermekte olan, milli ve manevi bir bakışa sahip Sivil Toplum Kuruluşları, meydana gelen toplumsal olay ve meseleleri yakından takip etmek, hukuka ve hakkaniyete aykırı idari ve siyasi işlem ya da eylemlere karşı direnç göstermek ve kamu yararının üstün tutulmasını sağlamak amacı ile Ortak Akıl Platformu adı altında bir araya gelmiştir.

PAYLAŞ
Ortak Akıl Platformundan Önemli Açıklama
İlimizde faaliyet göstermekte olan, milli ve manevi bir bakışa sahip Sivil Toplum Kuruluşları, meydana gelen toplumsal olay ve meseleleri yakından takip etmek, hukuka ve hakkaniyete aykırı idari ve siyasi işlem ya da eylemlere karşı direnç göstermek ve kamu yararının üstün tutulmasını sağlamak amacı ile Ortak Akıl Platformu adı altında bir araya gelmiştir.
Elazığ Yeni Haber - Elazığ Yeni Haber

Elazığ Ortak Akıl Platformu adına Dönem Sözcüsü Turan Yıldız tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

"Bu bağlamda ilimizde birkaç gün önce başlayan “Elazığ İl Özel İdaresine Personel Alımı” tartışmaları ve bu konu ile bağlantılı olarak yapılan “görevden almalar” üzerine yine aynı konu hakkında asli görevleri yasama olan milletvekillerinin cüretkâr açıklamaları ile durum içinden çıkılmaz bir hâl almıştır.
Gelinen süreç ve yaşananlar bu açıklamanın yapılmasını zorunlu hale getirmiştir.

Saygıdeğer Elazığlılar,

Bürokratlar atanır, bürokratlar görevden alınır, bu durum Devlet Yönetiminin doğasıdır. Ortak Akıl Platformu olarak, İl Özel İdaresinde yaşanan görevden alma ya da yerine yapılan atama ile ilgili tasarruf sahibi makamlara (ki bu makamlar Vali ve İçişleri Bakanı’dır) ve kararlarına saygılıyız. 
Ancak, görevden alma ile ilgili bilgi kirliliğinin giderilmesini beklemek, talep etmek kamuoyu adına hakkımızdır.

İl Özel İdaresi bünyesine yapılacak 48 personel alımının, Noter huzurunda kura çekimi yöntemi ile yapılacağı ilan metninde belirtilmiş olmasına rağmen, adil ve şeffaf bir metot söz konusu iken; bu olayda bu kadar tozun kalkması, üç bürokratın görevden alınması, buna gerekçe olarak da “lakayıt konuşmalar” ifadesinin kullanılması, bizleri ve kamuoyunu tatmin etmemiştir.

Hiç gerek yokken iktidar mensubu iki milletvekilinin agresif açıklamalarda bulunması, takındıkları tehditkâr tavırlar ve duruşa anlam vermek mümkün değildir. İnsanları aklıselime ve sağduyuya davet etmesi gereken makamların kaosa sebep olması kafaları karıştırmıştır. Bu üslubun altında başka hesapların olabileceği düşüncesi bizleri ve kamuoyunu endişelendirmektedir.

Ayrıca kullanılan dil ve bu gereksiz agresif tutumun bir diğer yansıması da ilimizde görev yapan diğer bürokratlar üzerinde olacaktır. Bu davranış biçimi bürokratlara “gözdağı” ya da “ayar verme” şekilde algılanabilir. İlimizde görev yapan kurum müdürlerinin üzerinde siyasi baskı oluşturabilir. Neticesinde; kurumların verimli, etkin ve tarafsız çalışmasına doğrudan ve olumsuz etki edebilir. 

Bin yıllık Devlet Geleneğimiz, Devlet Baba’nın kuşatıcı ve kucaklayıcı kimliğini ön plana çıkarırken; son dönemlerde sık sık ayrıştırıcı ve kavgacı bir üslupla karşılaşmaktayız. Herkesin şapkasını önüne koyma, düşünme, kendini eleştirme ve empati yapma zamanı gelmiştir.

Ortak Akıl Platformu olarak bu konunun tüm muhataplarını şeffaf olmaya, aklıselime ve sağduyuya davet ediyoruz.

Ehliyet ve liyakatin en önemli olgularından biri olan “bürokratların devlete sadakatle bağlılığı” ilkesi 15 Temmuz’dan sonra çok daha fazla dikkat edilmesi gereken bir konu haline gelmiştir. Ortak Akıl Platformu olarak bu ilkeye aykırı davranan bürokratları kamuoyuna şikâyet edeceğimizin bilinmesini istiyoruz.

Son olarak şunu da vurgulamak gerekir ki; hukukun üstünlüğünün tesis edildiği, hak gasplarının ortadan kalktığı, hatalardan ders çıkarılarak adalet ve liyakat temelli bir anlayışın ilimize ve ülkemize hâkim olduğu bir sürece, en azından gelecek nesillerimizin mutluluğu için mecburuz dahası mahkumuz.

Elazığ Halkına derin saygı ve muhabbetle arz ederiz" dedi. 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN