'Noter İhtiyaç Telebini Etso Başlatmıştır!

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan, Elazığ'a 5. Noter açılması ile ilgili olarak bazı medya kuruluşlarında ve kamuoyunda yerli yersiz değerlendirmeler yapıldığına dikkat çekerek 'biz Elazığ TSO olarak Adalet Bakanlığından talepte bulunduk ve bu talebimiz uygun görüldü' dedi.

PAYLAŞ
'Noter İhtiyaç Telebini Etso Başlatmıştır!
Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan, Elazığ’a 5. Noter açılması ile ilgili olarak bazı medya kuruluşlarında ve kamuoyunda yerli yersiz değerlendirmeler yapıldığına dikkat çekerek 'biz Elazığ TSO olarak Adalet Bakanlığından talepte bulunduk ve bu talebimiz uygun görüldü' dedi.
Elazığ Yeni Haber - Özkan Kaya

ETSO Başkanı Asilhan Arslan, bazı basın kuruluşlarında yer alan 5. Noter talebiyle ilgili açıklamalarda bulundu. 

Başkanı Arslan, Elazığ’a 5. Noter açılması ile ilgili olarak bazı medya kuruluşlarında ve kamuoyunda yerli yersiz değerlendirmeler yapıldığına dikkat çekerek 'biz Elazığ TSO olarak Adalet Bakanlığından talepte bulunduk ve bu talebimiz uygun görüldü' dedi. 

Başkan Arslan açıklamasında şu ifadelerde bulundu; 

'BAŞVURU ONAYLANARAK RESMİ GAZETEDE YAYIMLANMIŞTIR'
 '22.06.2020 tarihinde Adalet Bakanlığımıza ilimizin doğu bölgesinde 5. Noter ihtiyacının bulunduğu ve bu konuyla ilgili olarak şehrin bu talebinin karşılanmasıyla ilgili resmi yazışmalarımızı gerekçeleriyle birlikte oluşturduk. Bu talebimiz üzerine Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü tarafından 23.07.2020 tarih ve 18378 sayılı yazıları ile talebimizin Adalet Bakanlığı İhdas Çalışmaları kapsamında uygun görüldüğü ve yer tespit çalışmalarına başlanılacağı bildirilmiştir. Sürecin uzaması ve Üyelerimizin ve halkımızın haklı olarak yeni noterin bir an önce açılması talepleri üzerine 13.01.2021 tarihinde Adalet Bakanlığına ulaştırılmak üzere TOBB’ye hitaben yapılan resmi girişim ile sürecin bir an evvel sonuçlandırılarak şehrin batı bölgesi için de 6. Noterliğin açılması talep edilmiştir. Elazığ TSO tarafından başlatılan bu süreçler sonrasında Adalet Bakanlığı tarafından 26 Şubat 2021 tarih ve 31407 Sayılı Resmi Gazete’de Birinci Sınıf Münhal Noterlik İlanı yayınlanmış ve Elazığ’ın 60. Maddede yer alan bilgilendirilmesinde; ‘Kadife ve Lale Sokakla kesişen kavşağın Doğan Çay Sokak ile kesiştiği yerden başlayarak, Doğançay Sokağın Temel Sokak ile kesiştiği yere kadar, buradan devamla Temel Sokağın Doğukent Caddesi ile kesiştiği yere kadar, buradan devamla Doğukent Caddesinin İstiklal Caddesi ile kesiştiği yere kadar olan kısımlarda ve bu kısımlara açılan cadde ve sokakların 50'şer metre derinliklerinde olacak şekilde mevcut noterliklerle haksız rekabet ortamı yaratmayacak uygun bir yerde, Açılmasına karar verilmiştir.'

'KURUMLARA HAKSIZLIK YAPILMAMALIDIR'
'Noterler Odası Başkanlığı ile de konu istişare edilmiş ancak Elazığ 5. Noterliği için henüz başvuru yapılmadığı görülmüştür. Dolayısı ile Odamızın talebi ve girişimleri üzerine Adalet Bakanlığı gerekli adımları atmıştır. Ancak ticari bir faaliyet olan Noterlik hizmeti için bu süreç içerisinde halen istekli çıkmamıştır. Takdir edileceği gibi zorla istekli bulunması söz konusu değildir. Elazığ’ın da içinde bulunduğu Münhal Birinci Bölge illeri içerisinde İlimiz için de taleplerin geleceğine inanıyoruz. Dolayısı ile Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası tarafından başlatılan ve bu noktaya getirilen bir süreçte kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi ve kurumlara haksızlık yapılmaması gerekmektedir. İlimizin ve üyelerimizin menfaatine olan her adımı Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası kararlılıkla atmakta ve doğru bildiği hiçbir girişimden geri durmamaktadır. Bundan sonraki süreçte de aynı duruşu devam edecektir'

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN